Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Žena za volantem, do ruky hůl?

22. 09. 2015 14:12:15
Od doby, kdy Bůh z Adamova žebra stvořil ženu, soupeří ženy s muži o to, kdo je lepší. Ty chytré skrytě, ostatní své úmysly nezastírají. Od doby, kdy pan Ford začal s pásovou výrobou aut, se tento souboj odehrává i za volantem.

"No jo, ženská," řekne s despektem můj muž, když řidička zdržuje na semaforu, jede padesátkou po dálnici nebo zastaví v zatáčce. Můj muž je galantní. Ženy v jeho okolí se nemusí bát, že by jim dveřmi přerazil nos. Ochotně přidrží dveře, uhne, aby mohly projít. Do schodů chodí za ženou a ze schodů před ní. Do restaurace a neznámých prostor vstupuje první, s úmyslem dámu ochránit před případným násilníkem. Abych to zkrátila, celkově by z něj všichni - Jiří, Stanislav, Guth, Jarkovský i Ladislav Špaček měli radost. Ale jakmile vidí za volantem ženu, která se nechová podle jeho představ, začne se projevovat jeho černé já. Tak černé, že v něm není vidět ani špetka galantnosti. Abych byla spravedlivá, stejně mluví i když vidí jet špatně muže. "No jo, zase nějakej dědek v klobouku vyváží bábu v neděli na výlet," skřípe zubama a kdyby měl pravomoc, tak těmhle řidičům zakáže vyjíždět na silnici minimálně v okamžiku, kdy je tam on.

Přitom i my ženy se můžeme naučit dobře řídit. Nemyslím si o sobě, že jsem bůhvíjaká řidička, ale za těch pětatřicet let, co vlastním řidičák, jsem se zlepšila.

Začátky byly hrůzné.

V úplných počátcích své řidičské kariéry jsem vždycky zavřela oči, když proti mně vyjelo ze zatáčky auto. Očekávala jsem srážku a nechtěla se na to dívat. Můj anděl strážný měl plné ruce práce, aby mě z výletu dopravil domů. Později mi někdo prozradil, že když řídím, mám mít oči dokořán.

Pak jsem potkala svého muže. Posadil mě za volant, nechal se odvézt do hospody a poslal domů. Jela jsem poprvé v noci jeho autem, které si přinesl, vlastně přivezl, do manželství. Věděla jsem, že když potkám auto, musím ztlumit světla. Zapomněl na takovou maličkost. Vysvětlit mi, kde co mačkat. U volantu byla spousta páček. Než jsem si uvědomila, že místo tlumení světel zhasínám, vyděsila jsem k smrti určitě několik řidičů. Dovedete si představit, že uprostřed noci před vámi zmizí auto jako terorista na útěku? Jsem ráda, že jsem tenkrát cestu přežila ve zdraví a bez škrábanců na kapotě.

Zachoval klid i tehdy, když jsem jela s rybízem. Měli jsme nadúrodu a já si přivydělávala. Celé dny trhala, abych k večeru naložila bedny do auta, odvezla je do výkupu a obdržela mrzký peníz. Tenkrát se rybízové marmelády vyráběly z rybízu a meruňkové z meruněk. Po celodenní dřině jsem musela být úplně mimo, a když se mi při otáčení vozu postavilo do cesty zábradlí, přidala jsem plyn. Zábradlí povolilo, lehlo k zemi. Já na plný plyn odfrčela i s dírou v blatníku a prázdnými bednami pro další várku rybízu.

Jednou jsem se zase při couvání nestrefila do vrat. Máme vrata široká! Vzala jsem zděný sloupek a hádejte, co jsem udělala, když zadek vozu narazil? Přidala plyn.

Nebo tenkrát, jak jsem se jela představit do nového zaměstnání. Podepíšu smlouvu a zvesela s písní na rtech přihopsám k vozu. Můj budoucí šéf se dívá z okna, zřejmě sleduje, jak umím řídit. Ještě mu zamávám, musím přeci udržovat dobré vztahy hned od začátku. Nonšalantně, s elegancí sobě vlastní nastoupím. Zkontroluji, jestli se dívá. Dívá, takže na couvání si dám záležet. Jsem přece výborná řidička a vycouvat z tohoto parkoviště zvládnu levou zadní. Sakrafix, proč to auto nechce jet? Přidám plyn! Ztuhne mi úsměv na rtech, když se v kufru objeví veliký betonový květináč naplněný zemí, ovšem bez květin, protože je listopad.

Ano reakce žen, především mé, za volantem jsou neočekávatelné. Přesto se i ženy mohou naučit dobře řídit a dle statistik jsou prý lepší řidičky než muži. Tak já nevím...

Autor: Zuzka Součková | úterý 22.9.2015 14:12 | karma článku: 32.41 | přečteno: 3332x

Další články blogera

Zuzka Součková

Je svět v pořádku?

Brzké jarní ráno, venku je ještě tma. Zavrtím se na posteli, probudí mě nějaký zvuk. Nastražím uši. Aha. To první ptáci zpěváci nastupují na scénu. Zatím zřejmě jen ladí tóny jako muzikanti před koncertem.

3.5.2020 v 19:05 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 546 | Diskuse

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 3156 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.78 | Přečteno: 1230 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.12 | Přečteno: 3274 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Tak jak je to vlastně s tou podprsenkou?

Nosit, či nenosit. To zní dokonce jako známé "být, či nebýt". Toť otázka! Ale odpovědi se dočkáte, hlavně vy, milé dámy. Slibuji.

28.5.2020 v 14:14 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 847 | Diskuse

Edna Nová

Randění v padesáti

Má padesátiletá máti se zaregistrovala na seznamce. Tudíž Edna Bedna přináší bravurní reportáž o “zachovalých babičkách, jež randí jak o život“.

28.5.2020 v 12:49 | Karma článku: 34.86 | Přečteno: 1664 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Ema už jako malá nedala na pejsky dopustit

Dnes jako dospělá slečna má za sebou různá studia v Česku i v Norsku a připravuje se na dráhu režisérskou. Video se odehrává na námi zrovna zakoupené chalupě, kdy tato byla na začátku přestavby svépomoci. Objevuje se tam

28.5.2020 v 7:59 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 139 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Utíkej!... dokud můžeš!

Oči vytřeštěné, ústa dokořán, ruce v pěst... Postava klečící v prachu, v bolesti a strachu. Lze z ní vyčíst jen touhu po záchraně. Nezbylo už nic víc. "Běž!!!" křikne na ní a pak vysíleně klesne.

28.5.2020 v 5:00 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 517 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXXIX.

Opět zjišťuji, že jediná cesta, jak se vyhnout zklamání, je nemít očekávání. Nikoli očekávání přehnaná, ale naprosto žádná.

27.5.2020 v 20:54 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 239 | Diskuse
VIP
Počet článků 280 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3237

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knih fejetonů ze života:

Běh života s úsměvem

Diagnóza žena

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...