Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Žena za volantem, do ruky hůl?

22. 09. 2015 14:12:15
Od doby, kdy Bůh z Adamova žebra stvořil ženu, soupeří ženy s muži o to, kdo je lepší. Ty chytré skrytě, ostatní své úmysly nezastírají. Od doby, kdy pan Ford začal s pásovou výrobou aut, se tento souboj odehrává i za volantem.

"No jo, ženská," řekne s despektem můj muž, když řidička zdržuje na semaforu, jede padesátkou po dálnici nebo zastaví v zatáčce. Můj muž je galantní. Ženy v jeho okolí se nemusí bát, že by jim dveřmi přerazil nos. Ochotně přidrží dveře, uhne, aby mohly projít. Do schodů chodí za ženou a ze schodů před ní. Do restaurace a neznámých prostor vstupuje první, s úmyslem dámu ochránit před případným násilníkem. Abych to zkrátila, celkově by z něj všichni - Jiří, Stanislav, Guth, Jarkovský i Ladislav Špaček měli radost. Ale jakmile vidí za volantem ženu, která se nechová podle jeho představ, začne se projevovat jeho černé já. Tak černé, že v něm není vidět ani špetka galantnosti. Abych byla spravedlivá, stejně mluví i když vidí jet špatně muže. "No jo, zase nějakej dědek v klobouku vyváží bábu v neděli na výlet," skřípe zubama a kdyby měl pravomoc, tak těmhle řidičům zakáže vyjíždět na silnici minimálně v okamžiku, kdy je tam on.

Přitom i my ženy se můžeme naučit dobře řídit. Nemyslím si o sobě, že jsem bůhvíjaká řidička, ale za těch pětatřicet let, co vlastním řidičák, jsem se zlepšila.

Začátky byly hrůzné.

V úplných počátcích své řidičské kariéry jsem vždycky zavřela oči, když proti mně vyjelo ze zatáčky auto. Očekávala jsem srážku a nechtěla se na to dívat. Můj anděl strážný měl plné ruce práce, aby mě z výletu dopravil domů. Později mi někdo prozradil, že když řídím, mám mít oči dokořán.

Pak jsem potkala svého muže. Posadil mě za volant, nechal se odvézt do hospody a poslal domů. Jela jsem poprvé v noci jeho autem, které si přinesl, vlastně přivezl, do manželství. Věděla jsem, že když potkám auto, musím ztlumit světla. Zapomněl na takovou maličkost. Vysvětlit mi, kde co mačkat. U volantu byla spousta páček. Než jsem si uvědomila, že místo tlumení světel zhasínám, vyděsila jsem k smrti určitě několik řidičů. Dovedete si představit, že uprostřed noci před vámi zmizí auto jako terorista na útěku? Jsem ráda, že jsem tenkrát cestu přežila ve zdraví a bez škrábanců na kapotě.

Zachoval klid i tehdy, když jsem jela s rybízem. Měli jsme nadúrodu a já si přivydělávala. Celé dny trhala, abych k večeru naložila bedny do auta, odvezla je do výkupu a obdržela mrzký peníz. Tenkrát se rybízové marmelády vyráběly z rybízu a meruňkové z meruněk. Po celodenní dřině jsem musela být úplně mimo, a když se mi při otáčení vozu postavilo do cesty zábradlí, přidala jsem plyn. Zábradlí povolilo, lehlo k zemi. Já na plný plyn odfrčela i s dírou v blatníku a prázdnými bednami pro další várku rybízu.

Jednou jsem se zase při couvání nestrefila do vrat. Máme vrata široká! Vzala jsem zděný sloupek a hádejte, co jsem udělala, když zadek vozu narazil? Přidala plyn.

Nebo tenkrát, jak jsem se jela představit do nového zaměstnání. Podepíšu smlouvu a zvesela s písní na rtech přihopsám k vozu. Můj budoucí šéf se dívá z okna, zřejmě sleduje, jak umím řídit. Ještě mu zamávám, musím přeci udržovat dobré vztahy hned od začátku. Nonšalantně, s elegancí sobě vlastní nastoupím. Zkontroluji, jestli se dívá. Dívá, takže na couvání si dám záležet. Jsem přece výborná řidička a vycouvat z tohoto parkoviště zvládnu levou zadní. Sakrafix, proč to auto nechce jet? Přidám plyn! Ztuhne mi úsměv na rtech, když se v kufru objeví veliký betonový květináč naplněný zemí, ovšem bez květin, protože je listopad.

Ano reakce žen, především mé, za volantem jsou neočekávatelné. Přesto se i ženy mohou naučit dobře řídit a dle statistik jsou prý lepší řidičky než muži. Tak já nevím...

Autor: Zuzka Součková | úterý 22.9.2015 14:12 | karma článku: 32.41 | přečteno: 3332x

Další články blogera

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 3069 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 1175 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 3234 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 43.03 | Přečteno: 3505 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Do nákupní fronty mě už nikdo nedostane

Ať už jsou Velikonoce-neVelikonoce. Mám už totiž ponaučení z Vánoc, kdy kolabovalo co se dalo, i když samotný závěr byl překvapující. Nelekejte se, odbočení k Vánocům má svůj důvod.

10.4.2020 v 14:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXV.

V koronadobách funguje řada věcí odlišně (a některé vůbec). Pociťuji mírné osobní zklamání, jelikož kromě zahaleného obličeje a rozpraskané pokožky často mytých rukou u sebe zásadní změny nepozoruji.

10.4.2020 v 5:50 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 112 | Diskuse

Edna Nová

Láska za časů COVID-19

Výzva pro časy budoucí: Pokud napíšu byť jen jediný další článek obsahující COVID-19 v názvu, tak mě prosím umlaťte. Nezasloužím si žádné slitování! A tak nyní slavnostně přísahám, že s virem se zde na mém blogu vidíte naposledy

9.4.2020 v 12:00 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1042 | Diskuse

Ivana Klíma Šotnarová

Překvápko!!!

Tak to vám padne brada! Tomu, kdo má dvě, obě najednou. Kdo nevěří, ať tam běží!...ale až po karanténě... a možná se raději objednejte.

9.4.2020 v 8:38 | Karma článku: 13.26 | Přečteno: 387 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Když touha zabíjí...

Zase je to čeká, opět se potkají. Oba se vlastně na tohle setkání těší. Nebo ne?! Chtějí, ale trochu se bojí. Vzrušením ani nedýchají. Cítím v kostech, že tentokrát by oni dva... Ať se to konečně stane

9.4.2020 v 5:00 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 259 | Diskuse
VIP
Počet článků 279 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3244

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knihy fejetonů ze života: Běh života s úsměvem.

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...