Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Blackout aneb Jak se žije potmě

5. 04. 2016 15:32:52
"Maminko, a když bude ten blekblejt, tak ti nepůjde ani mobil?" zeptala se krásná holčička s dokonale zapletenými copánky své neméně krásné matky třímající v ruce poslední model chytrého telefonu.

Maminka rychlým pohledem zkontrolovala stav nabití baterie, ani na moment neodtrhla zrak od displeje a pološeptem zamumlala: "Jen blbni! Jak jsi na to přišla?" "Říkala nám to paní učitelka ve školce, že prej nepůjde elektrika a všude bude zima, nebude svítit světlo, nebudeme mít co jíst, a krámy budou taky pořád zavřený a nebudou ani jezdit auta a ani vlak nepojede. A maminko, já se bojím." "Nechápu, proč vás ve školce pořád něčím straší. Nevěř všemu. Víš co, vyfotíme se spolu, tak se pěkně usmívej, já to pak dám na fejsbuk, a budeme sledovat, komu se to líbí, jo?" uklidnila dcerku a jak řekla, tak udělaly.

Být bez elektřiny. To za mého dětství v šedesátých letech nebylo nic neobvyklého. V prosincovém podvečeru s maminkou a bratrem vyvalujeme vanilkový rohlíčky, rozehřátá trouba už nedočkavě čeká na svoji první várku, když v tom světlo zabliká, v žárovce hrkne a rozhostí se tma. "Pepo, pojď sem, asi praskla žárovka a vypadly pojistky," zavolá máti na tátu. Přitom lamentuje: "Já to tady mám rozdělaný, a už to zase nefunguje." Nám nařizuje, ať se ani nehneme, abychom si potmě něco neudělali. "A nejezte to syrový těsto, nebo vám bude špatně," uděluje rozkazy jako generál před bitvou. Je vševšdoucí? Otec vyspává u televize, jejíž obrazovka právě zčernala a vysílá pořad "pořád-tma", vstávat se mu nechce, ale naléhavý hlas jeho ženy ho nenechá v klidu. Přesto se nenamáhá jít na chodbu paneláku nahazovat pojistky, stačí mu letmý pohled z okna, aby dokázal určit stav toku elektrické energie na našem sídlišti. Hlásí: "Ne, to nejsou pojistky, už je zase potmě celý sídliště."

Někde už blikají svíčky, jinde je zřejmě ještě nenašli a někteří, stejně jako my, je nemají vůbec. Když nešla elektrika minulý týden, poslední a jediná svíčka dohořela. Matka ji buď zapomněla koupit, nebo je neměli jako další nedostatkové zboží třeba mandarinky, banány, či dětské tepláky.

Nám to ale nevadí. Mrazák, který by při nedostatku "šťávy" vytekl, nemáme. Lednice je poloprázdná, protože se do ní moc potravin nevejde a v obchodě stejně vázne zásobování. Jogurty vozí ve čtvrtek, salámy v pátek a maso se kupuje jen na neděli. Obyčejná hořčice, kterou tak zbožňuju namazanou na chleba, vydrží i v teple a s máslem a paštikou se taky nic nestane, když nebudou chvíli v chladu. Čerstvé mléko sice do druhého dne zkysne, ale my ho vypijeme k bramborám na loupačku s tvarohem. Mňam. Z dalších elektrospotřebičů máme ještě žehličku a fén. Oba nejsou životně důležité. Pračku nevlastníme. V přízemí paneláku je prádelna. Pod kotlem se zatopí, aby byla teplá voda a pak se pere mechanickým přístrojem na kliku. Panelák je sice vyhřívaný dálkovým topením. U nás na rohu stojí kotelna a u ní jsou hromady uhlí. Já sice nevím, jestli bylo třeba k rozvodu tepla nějaké elektřiny, ale nám tenkrát topili tak málo, že kdyby netopili vůbec, velký rozdíl by nebyl.

V obchodě na rohu mají místo pokladny šuplík a všichni platí hotově. Nákup prodavačka sčítá na papírku pod sebe. Váha na zboží je mechanická a já nikdy nepochopila, jak dotyčná dokáže při letmém pohledu spočítat, kolik zboží stojí. Každý večer prodávající klíčem obchod zamkne, pak vezme do ruky dlouhou tyč s hákem a stáhne ještě roletu opatřenou visacím zámkem.

Matka plech s cukrovím potmě odloží na kuchyňskou linku a sesedneme si všichni kolem stolu.

Začíná černá hodinka. Vyprávíme si zážitky z právě uplynulého dne, a když rodiče vytáhnou historky z dětství a mládí, úplně se zapomeneme s bratrem pošťuchovat. S rozzářenýma očima nasáváme atmosféru dětství našich rodičů, které se nám zdá být nádherné, přestože byla válka. Je to tak krásná chvíle, že všichni litujeme, když se po dvou hodinách rozsvítí, trouba začne hřát, televize řvát a my děti musíme jít spát.

Kdysi, v minulém století za mého mládí to bez elektřiny bylo fajn. Alespoń mně jako dítěti se to tak jevilo.

Dnes jsme na téhle šťávě, která k nám proudem teče zásuvkami, závislí. Copak o to, svíček mám doma dostatek, zapaluji si je kvůli atmosféře téměř denně. Ale světlo, je to poslední, proč ji potřebujeme. Dnes bez elektřiny už nedokáže fungovat nic.

Zde si přečtěte, co a jak bude, pokud dojde k BLACKOUTu.

Naše blahobytná moderní společnost má všechno na co si vzpomene, ale jen za určitých podmínek. Držme si palce, ať k "blekblejtu" nedojde.

Autor: Zuzka Součková | úterý 5.4.2016 15:32 | karma článku: 32.37 | přečteno: 1446x

Další články blogera

Zuzka Součková

Je svět v pořádku?

Brzké jarní ráno, venku je ještě tma. Zavrtím se na posteli, probudí mě nějaký zvuk. Nastražím uši. Aha. To první ptáci zpěváci nastupují na scénu. Zatím zřejmě jen ladí tóny jako muzikanti před koncertem.

3.5.2020 v 19:05 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 546 | Diskuse

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 3156 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.78 | Přečteno: 1230 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.12 | Přečteno: 3274 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Paní Veroniko Brožová, jste skvělá, držte se a nedejte se

Nenechte se prosím udolat. Učinila jste správně, že jste hejtmanku Středočeského kraje informovala. Díky její reakci víme, jak nespolehlivé máme vedení a jak bezostyšně hazarduje se zdravím vás zdravotníků i nás občanů.

29.5.2020 v 14:52 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 90 | Diskuse

David Gruber

Když lidé na internetu myslí emocemi, a ne rozumem

Internetová diskusní kanálie, závistivé pomluvy, drsné polemiky hemžící se urážkami, sebezahleděná nadpozemská jistota o vlastní pravdě a o nepravdě těch druhých... Toho jsme svědky dnes a denně zhusta. Co za tím vězí?

29.5.2020 v 14:02 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 235 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Pamatovák aneb Mozkový jogging

Věděli jste, že člověk v dávných dobách ušel denně v průměru 19 kilometrů? A že pro správnou činnost paměti je nezbytný pohyb?

29.5.2020 v 10:59 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 240 | Diskuse

Pavla Kolářová

Kam s ní?

Před lety byla taková příjemně měkoučká, pěkně tvarovaná a pružná. Každý se s ní rád pomazlil a těch radostí, co si do sytosti užili... Jó to byly časy! Bezstarostné mládí plné divokých a vášnivých nocí, láskyplných vzdechů a...

28.5.2020 v 16:04 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 415 | Diskuse

Lukáš Burget

Lipovská vstoupí do Rady, Kalousek vystoupí z církve

Byli zvoleni tři z patnácti členů Rady České televize a reakce některých politiků stanovují nové dimenze hysterie

28.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 38.32 | Přečteno: 984 | Diskuse
VIP
Počet článků 280 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3237

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knih fejetonů ze života:

Běh života s úsměvem

Diagnóza žena

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...