Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Hlas - nejlepší přítel člověka

11. 04. 2016 13:38:50
Hlas lidu - vox populi - má sílu. Jeden hlas dokáže změnit chod dějin. Někdo hlasy sbírá, jiný by svůj hlas nikomu nedal ani za nic. Hlas může být poradní i proradný. A přitom je hlas jen zvuk vytvářený hlasivkami.

Hlas dokáže také zastrašit, potěšit, pohladit či pobavit.

V hudbě bývá slovo hlas použito pro označení melodické linky.

Hlas má různou výšku, hloubku, zabarvení, frekvenci. Hlas může být příjemný, uchu lahodící a svého majitele tím pádem představovat v lepším světle nebo naopak. Někdo má hlas vysoký, jiný hluboký a někdo mluví úplně potichu. Někdo má hlasy v hlavě a někdo je hlasitý zbytečně moc.

Ať už je hlas jakýkoli, je dobré, když vůbec je.

Nedávno jsem jaksi nastydla. Navštívily mě viry. Ano, nebyly to bakterie, vím to, absolvovala jsem několikero vyšetření, byly to obyčejné viry. Nejdřív jsem začala pokašlávat. Co pokašlávat, začala jsem bufat jako horník, který strávil v podzemní štole dvě třetiny života. Pak se přidružila rýmička. Od doby, co ve mně převládá mužský prvek nad ženským, je to s mým životem téměř neslučitelná choroba. A aby toho nebylo málo, dostavilo se i škrábání v krku.

Jinak jsem se cítila fit. Žádné teploty a kromě prokašlaných nocí jsem byla v pořádku. Až na jeden detail. Jak jsem tak neustále popíjela bylinné čaje, opustila mě chuť k jídlu, což se mi stalo podruhé v životě a já začala pomalu hubnout. No, měla ta viróza jen samá pozitiva. Nemohla jsem sice běhat, ale zase každé odpoledne po příchodu domů jsem beztrestně zalehla s knihou či bez ní na gauč. Lékařka na mě nic neshledalala, připadala jsem si jako simulant, když jsem opouštěla ordinaci a tedy nebylo nutné léčit se v klidu domova.

Ovšem pak se to stalo. Sobota ráno, vstanu, cítím se docela dobře. Nachystám snídani a chci zavolat rodinu. Nadechnu se, připravím si slova a nevyjde ze mě nic. Nic! Zkusím to znovu. Ani hlásek! Prostě nic! Nula! Ticho! "Pojďte snídat," zůstává v mé hlavě. Jen rty se pohybují, jako když kapr otvírá a zavírá svoji tlamičku (u něj mi to připadá roztomilé, u mě ne!), slova končí na mých rtech, nikdo to neslyší. Zkouším říct něco jiného, nic! Jsem němá jako mořská pěna. A rodina? Okukují mě jako medvědici, nechtějí uvěřit, že jsem tak potichu. Je mi do pláče, ale štkaní ani lkaní se nedostaví, jen pár slz opustí oči.

Mlčím i druhý den a doma, světe div se, všichni fungují. Začínám se obávat nejen o svůj hlas, ale i o svoji pozici. Vždyt oni zjistí, že vůbec nepotřebují moje dobře míněné rady typu: "Vysmrkej si nos! Skoč pro brambory! Měli bychom vymalovat. Přepni ten sport jinam." a ostatní. Můj muž pookřál, bez mého zbytečného upozorňování co má a co nemá dělat je jakýsi šťastnější. A dcera? Za celý víkend jsme se ani jednou nepohádaly. Nemohu hlasitě projevit své výhrady k jejímu oblékání a písemný projev z mé strany neakceptuje. Jen pes milostivě reaguje na má tichá gesta, když držím v ruce buřta a chci ho přivolat. Všichni jsou najednou nějací svéprávnější. Na rozdíl ode mě, která nemá možnost říct své poslední slovo. Trpím, zoufám, tiše úpím, zatímco moje hlasivky si klidně vzaly dovolenou a nejspíš odcestovaly do jižních krajin. A to se o ně tak dobře starám. Prolévám je dalšími litry bylinných čajů, vyjedla jsem sklenici medu, vymačkala kila citrónů, nastrouhala několik kořenů zázvoru, kloktám Vincentku a inhaluji heřmánek. Občas vydají náznak zvuku, ale ve většině případů si dávají šlofíka někde na Kanárech.

Bez hlasu jsem poloviční člověk. Jen věšák na šaty a držák peřiny. Tělesná schránka bez možnosti projevit svůj názor. A tak jen doufám, že se hlasivky na dovolené unaví, přestane je bavit se mnou se nebavit a vrátí se ke své činnosti. Vždyť proto je mám, aby vytvářely hlas a dělaly ze mě hlasitou svéprávnou bytost, která si umí svůj hlas prosadit.

Autor: Zuzka Součková | pondělí 11.4.2016 13:38 | karma článku: 25.45 | přečteno: 934x

Další články blogera

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 3069 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 1175 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 3234 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 43.03 | Přečteno: 3505 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

10 metrů za 10 litrů

A taky tisíc miliard na pomoc všetkým. Jsou to těžké počty, ale vyvolení máknou a nějak už se dopočítají.

10.4.2020 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Kdy je čtvrtek opravdu uplakaný

Uplakaný, nebo zelený. Z hlediska etymologie v tomhle není extra jasno. Zřejmě ta lkavost a pláč, co má v němčině tak blízko k zelené, té zelené spíš podlehly. Nicméně splněno spravedlivě - v břiše mám špenát a vedle mne vzlyky..

10.4.2020 v 11:02 | Karma článku: 10.72 | Přečteno: 142 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ruská nehoráznost

Nedávno jsem zmínil, že prezidentův mluvčí Ovčáček ví možná víc, když napsal na adresu zastupitelstva Prahy 6, která nechalo odstranit sochu maršála Koněva, že „kdo šíří zlo, nakonec mu sám podlehne a skončí v nekonečné temnotě“.

10.4.2020 v 10:33 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 370 | Diskuse

Michal Pohanka

Po rasistických zákuscích tu máme rasově necitlivé roušky

Pokud se nebudeme zabývat skutečnými příčinami problémů, ale budeme se místo toho babrat v rasistických zákuscích a klíčenkách, obavy z černochů v rouškách hned tak nezmizí.

9.4.2020 v 19:20 | Karma článku: 38.05 | Přečteno: 2083 | Diskuse

Karel Trčálek

Vynáším soud nad Kristem: „Ukřižovat!“

Stejně jako před dvěma tisíci lety i dnes vynášejí farizejové soud nad Kristem a stejně jako před dvěma tisíci lety to považují za důkaz své zbožnosti

9.4.2020 v 17:37 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 285 | Diskuse
VIP
Počet článků 279 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3244

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knihy fejetonů ze života: Běh života s úsměvem.

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...