Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Je možné, že se z ženy stane chlap?

25. 06. 2016 10:00:00
Kdysi dávno jsem bývala křehká květinka. Taková fialka, kterou utrhnete v lese, a už přede dveřmi bytu vyhodíte. Něžné fialové lístky uvadly, její krása odešla. Nemá-li ideální podmínky k životu, nevydrží, umírá.

Ani já tenkrát nevydržela nic. Přesto jsem se života držela zuby nehty.

Běda tomu, kdo uprostřed parného léta v autě rozpáleném na grilovací teplotu otevřel okénko. Tu scénu, kterou jsem dokázala předvést, protože by mě mohlo ofouknout, tu bych už nikomu, ani sobě, nepřála zažít. Často jsem plakala, obzvlášť když jsem toužila po nové kabelce. Pokud se na mě někdo utrhl, či se ke mně choval nekorektně, toužila jsem nebýt nebo aspoň být neviditelná. Kdybych žila o dvě stě let dříve, jistě bych omdlévala častěji než si měnila spodní prádlo. Několikrát v týdnu mě bolela hlava. Často bolely záda. Ven jsem vycházela dobrovolně pouze za ideálního počasí, což byla asi dvakrát do roka. Jindy jsem vycházela také, ale velice jsem trpěla.

Jenže jsem potkala svého muže. Je to Muž s velkým M. Galantní. Nikdy ženu nenechá vláčet těžkou tašku (ani mě!), vždy ženě pomůže do kabátu nebo z něj (i mně!), ochotně přidrží ženě dveře (mně taky!). Do restaurace vchází první, jinak dává ženám ve dveřích přednost. PhDr. Jiří Stanislav Guth i ten Jarkovský, pan Špaček ale i ostatní znalci etikety by z něj měli jistě radost.

Zřejmě pro nastolení rovnováhy má v sobě i stinnou stránku. Tento sportovec tělem i duší miluje boj s nepohodou. Ptáte se oč jde?

Krkonoše pokryl ledový poklop a všichni běžkaři čekají v hospodě na lepší podmínky. Tak to je přesně ten okamžik, kdy jemu se rozzáří oči, popadne své i moje běžky a se slovy: "Jdeme na to," naplánuje padesátikilometrový výlet. Zatímco já kloužu sem a tam, dva kroky kupředu, dva skluzy vzad a se zaťatými zuby přemýšlím, jestli zabiju jeho nebo raději sebe, on s lehkostí mistra kolem mě pobíhá a ubezpečuje mě, jak jsem dobrá, a že to dám!

Zuří živly, na krajinu se spouští hektolitry vody a každý normální tvor zaleze? "Nám" to nevadí, my jedeme na svých bicyklech dál, protože trasu musíme dokončit. (To nám je v uvozovkách - mně to vždy vadilo!)

A takhle jsme si roky a roky spolu žili. Já křehká květinka téměř uvadla vedle svého tvrďáka.

Je všeobecně známo, že se ženám v určitém věku snižuje produkce ženských hormonů. Smířila jsem se s knírkem, který oholím, je-li třeba. Pochopila jsem, proč tuky od určité doby bydlí raději na břiše než na zadku. Nic nenadělám s tím, že se mi v rohu čela dělají kouty a můžu být ráda, že má kštice zatím nezmizela v propadlišti dějin. Tu hormonální bouři, kdy ženské hormony ubývají a mužské nabývají na síle, jsem přijala odevzdaně jako přijímám výkyvy počasí. Co nadělám...

A pak jednoho dne jsem si uvědomila, že se něco stalo...

To se takhle chystám jet z práce na kole, když zahřmí. Mám to pouhých dvanáct kilometrů mírnými kopečky. Rychle, musím vyrazit, ať to stihnu, než začne bouřka. Právě nasazuji helmu, když zazvoní telefon. Můj drahý, galantní manžel, ten člověk milující nejen boj s nepohodou ale i mě, volá: "Tady je průtrž mračen, bouřka, kroupy, nejezdi, já pro tebe přijedu autem." Zaváhám, ale přikývnu (ženská stránka mého já je potěšena).

Mrknu na oblohu, která se černá jako noc, ale mužský ve mně řekne, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř, že se z toho přece nepodělám, a že čekat tady nebudu. Neohroženě mu vyjedu naproti a cestou se setkáme. Párkrát šlápnu do pedálů, když se to spustí. Nejprve velké těžké kapky, pak hustější těžké kapky, posléze se ten nahoře rozhodne, že vanu vylije naráz. Do toho se blýská a hřmí. Já na kole. Jsem v takovém klidu, až se sama divím, ale spoléhám na svého drahého starostlivého muže, který zřejmě jede proti mně. Jenže... V okamžiku, kdy se potkáme, mě přehlédne, protože není vidět na krok a on se soustředí na cestu. Chytnu zase obě řídítka, přestanu na něj mávat a pokračuji v jízdě svým směrem. Předpokládám, že když mě nezastihne na smluveném místě, obrátí auto a dojede mě. Což se také po nějaké době stane. Déšť se umoudřuje, bouřka utichá, vítr uvadá. Muž mě dojíždí a nakládá i s kolem do auta.

"Ach jo," posteskne si mužská část mého já, když se živly uklidní: "mohla jsem se tak hezky projet." A vlastně jen s velkým přemáháním děkuji, že měl o mě starost. "Celý život mě učíš bojovat s nepohodou a teď, když jsi ze mě už udělal skoro chlapa, mě před ní chráníš."

Ano! Za ty roky společného života se z křehké květinky stala stará dubová sukovice, kterou nic neskolí, dokáže se sama ubránit před nespravedlností světa, ničeho se nebojí a před "bubu" si nesedne na zadek. Mám pocit, že pomalu se ze mě stává chlap.

Bojím se jen jednoho dne. Dne, kdy poprvé pocítím nutkání prohrábnout si koule.

Autor: Zuzka Součková | sobota 25.6.2016 10:00 | karma článku: 38.08 | přečteno: 4662x

Další články blogera

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 3069 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 1175 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 3234 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 43.03 | Přečteno: 3505 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

10 metrů za 10 litrů

A taky tisíc miliard na pomoc všetkým. Jsou to těžké počty, ale vyvolení máknou a nějak už se dopočítají.

10.4.2020 v 14:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Kdy je čtvrtek opravdu uplakaný

Uplakaný, nebo zelený. Z hlediska etymologie v tomhle není extra jasno. Zřejmě ta lkavost a pláč, co má v němčině tak blízko k zelené, té zelené spíš podlehly. Nicméně splněno spravedlivě - v břiše mám špenát a vedle mne vzlyky..

10.4.2020 v 11:02 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ruská nehoráznost

Nedávno jsem zmínil, že prezidentův mluvčí Ovčáček ví možná víc, když napsal na adresu zastupitelstva Prahy 6, která nechalo odstranit sochu maršála Koněva, že „kdo šíří zlo, nakonec mu sám podlehne a skončí v nekonečné temnotě“.

10.4.2020 v 10:33 | Karma článku: 22.39 | Přečteno: 356 | Diskuse

Michal Pohanka

Po rasistických zákuscích tu máme rasově necitlivé roušky

Pokud se nebudeme zabývat skutečnými příčinami problémů, ale budeme se místo toho babrat v rasistických zákuscích a klíčenkách, obavy z černochů v rouškách hned tak nezmizí.

9.4.2020 v 19:20 | Karma článku: 38.02 | Přečteno: 2065 | Diskuse

Karel Trčálek

Vynáším soud nad Kristem: „Ukřižovat!“

Stejně jako před dvěma tisíci lety i dnes vynášejí farizejové soud nad Kristem a stejně jako před dvěma tisíci lety to považují za důkaz své zbožnosti

9.4.2020 v 17:37 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 284 | Diskuse
VIP
Počet článků 279 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3244

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knihy fejetonů ze života: Běh života s úsměvem.

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...