Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Opravdový muž může být lovcem i ve 21. století

9. 07. 2016 8:47:42
Pravěcí lidé měli role rozdělené - ženy sbíraly, vybíraly, přebíraly plody, muži lovili. V současnosti to už tak jednoznačné není. Ženy i muži zastávají role opačného pohlaví stejně snadno, jako mění kalhoty za sukni, či naopak.

Nevadí, že jsi žena, klidně se vrhni na lov. A opačně. Znám muže, kteří se věnují ženským činnostem bez ohledu na to, co si o nich myslí okolí. Tradiční role se mění a nikdo se nad tím nepozastavuje.

Ale já věřím, že ještě mezi námi praví muži jsou. Muži lovci. A že je jich víc, než ten jeden jediný exemplář, kterého si doma udržuju, oprašuju, schraňuju a opatruju sobecky pro sebe.

Můj muž je lovec celou svojí podstatou. Né, nemyslete si, že každé ráno vezme pušku a vyráží ulovit statného býka, abychom měli večer co jíst. On je to lovec novodobý. Miluje výhodné úlovky. Bohužel tuto svoji vášeň neskrývá a jeho přátelé jej v ní bezostyšně podporují. Pokud chce někdo vyhodit přebytečnou věc ze své domácnosti, nabídne ji nejprve mému lovci. Jemu zasvítí v očích veškerá lovecká vášeň všech jeho předků a on se po neužitečném předmětu vrhne jako tygr na ovci. Chce někdo vyhodit televizi? Předhodí tento "výhodný" úlovek mému muži a on ji dovleče domů. V rohu zahrady má celou kůlnu výhodných úlovků. Já sice žbrblám, ale kdykoli potřebuji třeba tyčku ke kytce, roletu, polici, či urvu výfuk, on zmizí mezi kořistmi a donese, co je třeba. Přestože jeho vášeň nesdílím, najdou se okamžiky, kdy jsem za ni ráda.

Tuhle nás ale čekal lov opravdový. Naší babičce, která tak ráda peče výborné koláče, přestala fungovat trouba. A protože jí už delší dobu chceme pořídit sporák s pojistkou proti unikání plynu, neváhali jsme ani minutu a rozhodli se vyjet na nákup do velkoměsta. Mému lovci zasvítí v očích jiskřičky lovecké vášně, a usedne k internetu, aby obhlédl revír. Vybral obchod Datart. Vypíše si na papírek značky a typy vhodné kořisti, a s výrazem šelmy chystající se ke skoku zastrčí do kapsy kalhot kreditní kartu. Já se mu vnutila do vozu. Moc často nemám příležitost vydat se do nákupního centra a tak beru košíček na plody, značkovou kabelku, svoji kartu a těším se na sběr.

Vcházíme do obchodu. Tomu mému se zužují zorničky a s vítězným pokřikem: "Támhle," už vyráží do míst, kde stojí sporáky. Já se opožďuju o tři kroky, chci mu zmizet a podívat se na barevné rychlovarné konvice, a jen tak bez nároku na jejich koupi si je prohlédnout, potěžkat, podržet, vyzkoušet. Pravěký lovec má ale smysly zbystřené, a už mě táhne za vlasy tam, kde tuší svoji kořist. Vytahuje z kapsy lísteček s typy a značkami sporáků, které si předlovil ještě doma na internetu. Se zklamáním zjišťuje, že to, co dle virtuální reality mají mít, tu není. Vrhá se na prodavače, který zcela jistě není ani lovec ani prodavač, spíš jen takový doplněk obchodu. Má košili ve firemních barvách a na čele vytetované logo. Na dotaz odpovídá, že mají jenom to, co tady vidíme. To vidíme taky! Můj lovec nabírá vzduch do plic a začíná jako šelma řvát: "Ale na internetu vašeho obchodu jsem viděl i něco jiného." P(r)odavač jen pokrčí rameny a myslí si své. Pomalu, nenápadně, aby nevzbudil podezření se snaží vytratit z našeho zorného pole. Obcházíme tři sporáky, které tady osamoceně stojí, ale protože si vzpomeneme na vůni koláčů, rozhodneme se ustoupit a jeden vybíráme. Znovu jdeme otravovat toho nebohého chlapce, který již sedí ve své kukani a snaží se být pro nás neviditelný. Lovec má ale bystré oko a vidí vše! Oznamuje mu, že si tedy ten jeden bereme.

"Mrknu se, jestli ho máme na skladě," řekne ten nebohý hoch a v lovci opět vře krev. "Hmm," podrbe se na bradě, "nemáme, ale objednám vám ho z centrálního skladu, bude tady za dva dny." Lovec nadskočí tři metry, začne mu šermovat před očima kreditkou a říká, že sem přijel, že si ho chce odvézt, a že nehodlá čekat, a že jdeme tedy jinam. "Nechápu, proč na stránkách máte psáno, že je všechno skladem, když v dnešní době je všechno zboží na kamionech a cestuje odněkud někam." Odcházíme. Lovec je zklamaný, jako... jako když se lovci úlovek nezdaří.

Jedeme do K+B elektro. Tam se vše v dobré obrátí. Na několika metrech čtverečních se totiž schází lovci dva. Jeden se snaží ulovit sporák (můj drahý) a druhý loví zákazníka (obchodník). Dochází ke konsensu, obchod se uskuteční, oba lovci uloví a babička druhý den upeče výborné voňavé borůvkové koláče.

Autor: Zuzka Součková | sobota 9.7.2016 8:47 | karma článku: 27.29 | přečteno: 1063x

Další články blogera

Zuzka Součková

Je svět v pořádku?

Brzké jarní ráno, venku je ještě tma. Zavrtím se na posteli, probudí mě nějaký zvuk. Nastražím uši. Aha. To první ptáci zpěváci nastupují na scénu. Zatím zřejmě jen ladí tóny jako muzikanti před koncertem.

3.5.2020 v 19:05 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 546 | Diskuse

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 3156 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.78 | Přečteno: 1230 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.12 | Přečteno: 3274 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Paní Veroniko Brožová, jste skvělá, držte se a nedejte se

Nenechte se prosím udolat. Učinila jste správně, že jste hejtmanku Středočeského kraje informovala. Díky její reakci víme, jak nespolehlivé máme vedení a jak bezostyšně hazarduje se zdravím vás zdravotníků i nás občanů.

29.5.2020 v 14:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

David Gruber

Když lidé na internetu myslí emocemi, a ne rozumem

Internetová diskusní kanálie, závistivé pomluvy, drsné polemiky hemžící se urážkami, sebezahleděná nadpozemská jistota o vlastní pravdě a o nepravdě těch druhých... Toho jsme svědky dnes a denně zhusta. Co za tím vězí?

29.5.2020 v 14:02 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 210 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Pamatovák aneb Mozkový jogging

Věděli jste, že člověk v dávných dobách ušel denně v průměru 19 kilometrů? A že pro správnou činnost paměti je nezbytný pohyb?

29.5.2020 v 10:59 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 237 | Diskuse

Pavla Kolářová

Kam s ní?

Před lety byla taková příjemně měkoučká, pěkně tvarovaná a pružná. Každý se s ní rád pomazlil a těch radostí, co si do sytosti užili... Jó to byly časy! Bezstarostné mládí plné divokých a vášnivých nocí, láskyplných vzdechů a...

28.5.2020 v 16:04 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 413 | Diskuse

Lukáš Burget

Lipovská vstoupí do Rady, Kalousek vystoupí z církve

Byli zvoleni tři z patnácti členů Rady České televize a reakce některých politiků stanovují nové dimenze hysterie

28.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 983 | Diskuse
VIP
Počet článků 280 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3237

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knih fejetonů ze života:

Běh života s úsměvem

Diagnóza žena

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...