Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Věková diskriminace?

15. 02. 2018 13:46:16
Jsem slušná baba, občas nerudná bába, ale taky babička. Tou jsem se stala, když se mi narodila vnučka. Ona se tedy nenarodila mně, ale mému synovi, vlastně spíš jeho ženě. Takže si myslím, že jsem věkově diskriminovaná.

To jsme se tak potloukali po Krkonoších. V Rokytnici u lanovek jsem si vzala mapku, abych zvěděla, kam mě můj drahý životní partner zase požene. Abyste tomu rozuměli. Kdysi, asi před třemi lety jsme lyžování trochu překopali. Začali jsme místo jezdit z kopce dolů, chodit s lyžemi nahoru na horu. Ne snad, že bychom byli nějací průkopníci, jen jsme si pořídili skialpinistickou výbavu. To si za spoustu peněz koupíte skialpinistické lyže, vázání i boty, k tomu hole, stoupací pásy - což jsou chlupaté dečky nalepené na skluznici (ty chlupy jsou v protisměru a umí lyže podržet v kopci, což jsem dodnes nepochopila, jak je možné!) a můžete vyrazit. Tam, kde všichni jedou v pohodě dolů, se skialpinisti cpou v nahoru, někteří v posledním tažení (já!). Než jsem s tím začala, měla jsem pocit, že je to krásný sport.

Tento pocit mi vydržel do prvního prudkého stoupání, kde si moje hlava vždycky postaví hlavu. Zavelí - jít stromečkem. Tak jak mě to naučili v šesti letech - do kopce se musíte opřít o hranu lyže, udělat z nich takové véčko (stromeček) a jedině tak se lyžař přehoupne přes prudké stoupání. Jakmile na lyžích se stoupacími pásy tohle uděláte, přestanou pásy fungovat. Jsem zavěšená na holích, zadek nad propastí. Malá chvilka a už se kutálím dolů, do míst odkud jsem před dvěmi hodinami vyšla. Pod kopcem vysypu sníh zpod bundy i ze spodních kalhotek a začnu nanovo stoupat, abych ve stejném místě zase nasadila stromeček (tak jak jsem se to naučila ve svých šesti letech) a znovu se skutálela dolů. To se tedy zatím nestalo, ale měla jsem už tolikrát namále. Vždycky jsem se nějak zmobilizovala, přesvědčila samu sebe, že lyže musí mířit na vrchol kopce a nahoru se nakonec vždycky nějak vyšplhala.

Tohle sáhodlouhé vyprávění jsem vám sem dala, abyste plně pochopili, proč se můj obličej rozzáří, když zjistím, že společnost Spartak Rokytnice, a.s. nabízí svým klientům kromě vyvezení lanovkou nahoru, nebo dolů, i baby koutek. "To je přesně pro mě, pro babu," zajásám. Radostí si poskočím, když se dočtu, že nabízí pedagogický dozor. Skvělé! S kolegyněmi pokecáme a zabědujeme nad dnešním školstvím. Když dojdu k informaci, že v prvním patře mají restauraci, už řvu nadšením. "Ano, nechám se odložit do baby koutku, a s ostatníma babama strávíme krásný den nad sklenkou bílého (třemi až pěti!) pod pedagogickým dozorem. Budeme krásně pomlouvat snachy a zetě, chlubit se svými vnoučaty i šikovnými dětmi. Předpokládám, že po první sklence přejdeme k výměně receptů, po druhé se z nás stanou odbornice na sport a expertky na hokej. U třetí sklenky přejdeme k politice, což je téma velice křehké. Proto v závěru nad pátou sklenkou dojde na nejhorší. Trochu se poškorpíme, navzájem si vytrháme hrsti šedivých vlasů. Naštěstí nás pedagogický dozor rychle zklidní a s úlevou předá našim drahým polovičkám. Ty budou po celodenním lítání po horách plné hormonů štěstí a za vlasy si nás odtáhnou do svých hotelových pokojů."

Ovšem tenhle můj dokonalý plán, na který jsem se tak těšila, rychle ztroskotal. Do baby koutku mě nevzali. Ve dveřích totiž byla tyč. Napříč. Limitovala velikost baby, která může vstoupit. Je snad tento baby koutek určen pouze pro shrbené stařenky vysoké sotva metr dvacet? Připadám si velikostně znevýhodněná a věkově diskriminovaná. Nevím teď, jestli mám vznést stížnost do Bruselu, nebo počkat. Počkat až tíha života zkroutí mé končetiny a ohne záda do správné velikosti. Dávám tomu minimálně třicet let. Pak se s babama v koutku konečně sejdeme. Každá si povedeme svou. Budeme na sebe hulákat: "Co jste říkala?" přičemž si uděláme z ruky kornoutek - naslouchátko. Očima za silnými skly brýlí budeme vyhlížet číšníka, který místo životadárného červeného vína - mléka starců a stařen - přinese sklenici opravdového mléka, brrr. A když budeme mít štěstí, tak nás pedagogický dozor i přebalí.

Autor: Zuzka Součková | čtvrtek 15.2.2018 13:46 | karma článku: 32.18 | přečteno: 1985x

Další články blogera

Zuzka Součková

Je svět v pořádku?

Brzké jarní ráno, venku je ještě tma. Zavrtím se na posteli, probudí mě nějaký zvuk. Nastražím uši. Aha. To první ptáci zpěváci nastupují na scénu. Zatím zřejmě jen ladí tóny jako muzikanti před koncertem.

3.5.2020 v 19:05 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 546 | Diskuse

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 3156 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.78 | Přečteno: 1230 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.12 | Přečteno: 3274 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Paní Veroniko Brožová, jste skvělá, držte se a nedejte se

Nenechte se prosím udolat. Učinila jste správně, že jste hejtmanku Středočeského kraje informovala. Díky její reakci víme, jak nespolehlivé máme vedení a jak bezostyšně hazarduje se zdravím vás zdravotníků i nás občanů.

29.5.2020 v 14:52 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 90 | Diskuse

David Gruber

Když lidé na internetu myslí emocemi, a ne rozumem

Internetová diskusní kanálie, závistivé pomluvy, drsné polemiky hemžící se urážkami, sebezahleděná nadpozemská jistota o vlastní pravdě a o nepravdě těch druhých... Toho jsme svědky dnes a denně zhusta. Co za tím vězí?

29.5.2020 v 14:02 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 235 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Pamatovák aneb Mozkový jogging

Věděli jste, že člověk v dávných dobách ušel denně v průměru 19 kilometrů? A že pro správnou činnost paměti je nezbytný pohyb?

29.5.2020 v 10:59 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 240 | Diskuse

Pavla Kolářová

Kam s ní?

Před lety byla taková příjemně měkoučká, pěkně tvarovaná a pružná. Každý se s ní rád pomazlil a těch radostí, co si do sytosti užili... Jó to byly časy! Bezstarostné mládí plné divokých a vášnivých nocí, láskyplných vzdechů a...

28.5.2020 v 16:04 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 415 | Diskuse

Lukáš Burget

Lipovská vstoupí do Rady, Kalousek vystoupí z církve

Byli zvoleni tři z patnácti členů Rady České televize a reakce některých politiků stanovují nové dimenze hysterie

28.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 38.32 | Přečteno: 984 | Diskuse
VIP
Počet článků 280 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3237

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knih fejetonů ze života:

Běh života s úsměvem

Diagnóza žena

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...