Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

To nejlepší vymyslel muž aneb Genderově nevyvážený blog

17. 03. 2018 7:56:49
Kreativní ženy nechť prominou, muži kreativní jsou. Ne že ne. My ženy umíme, děláme, makáme, dřeme bez nároku na odpočinek. Pak přijde muž, koukne, houkne, bouchne se v hruď a je hotový. Ano, stále existují takoví.

Jako majitelka deseti jabloní a tří dětí jsem ve svém životě napekla stovky a možná i tisíce jablečných závinů alias štrůdlů. Vyzkoušela jsem různé receptury. Speciálně pro chlapy jsem pekla z pivního těsta. Ten měl velký úspěch. I když mnozí muži neoriginálně tvrdili, ať příště vynechám mouku, cukr, vejce i jablka a ponechám pouze hlavní ingredienci, pivo. Používala jsem na záviny ocet, zakysanou smetanu, Heru i máslo. V mém štrůdlovém portfoliu nemohly chybět ani takové majstrštiky jakými jsou hraběnčiny řezy či tažený závin.

Takový tažený závin. Kapitola sama pro sebe.

Kdysi dávno, v televizi tenkrát ještě dominoval Přemek Podlaha a jeho Receptář. Láďa Hruška možná ještě ani nebyl na světě a zatím nikdo netušil, že až nastoupí na scénu, zprzní sice leckteré recepty, ale bude národem milován. V Receptáři se objevila kuchařka - pekařka, žena jadrného vzhledu. Poprsí až ke kolenům, trvalá na hlavě, ruce buclaté, prsty jak buřtíky z pravého masa. bez make-upu, v puntíkaté zástěře z dederonu. Tato kuchařská múza vypustila mezi prostý lid své rodinné stříbro - tažený závin. Podle ní tajemství tohoto tkví v tom, že těstem padesátkrát bouchnete o vál. Zaujalo mě to natolik, že jsem okamžitě vtrhla do kuchyně, a do výroby tohoto se pustila. Když těstem o linku bacím po sto prvé, zaleknu se. Má skrytá agrese se probudila, vyskočila na světlo boží a já buším do těsta jako bláznivá. Jen ztěžka toho zanechávámm, abych agresivitu uklidila pod masku laskavosti. Když se mi to horko těžko podaří, nastoupí krok číslo dvě. Těsto je nutné vyvalovat tak dlouho, až je průhledné jako plexisklo. Po několika hodinách práce s válečkem opět vykopávám agresi. Vztek už nedokážu déle potlačovat, a díky rudým kruhům před očima zavinu do štrůdlu i škrabku na slupky. Opravdu povedený výrobek. Jistě chápete, že repete se už nikdy nekonalo.

I přes tento zdánlivý neúspěch si o sobě troufnu říct, že na štrůdly jsem machr!

Tuhle mě v zimním sobotním ránu probudila vůně. Jako policejní, stopařský pes jdu za ní, není to těžké v našem dvoupokojovém bytě, až do kuchyně. Tam právě můj muž řinčí plechem a z trouby vytahuje voňavý horký závin. Jeho první závin v životě.

Rychle zapínám konvici s vodou a za chvíli už sedíme s kávou a talířkem se štrůdlem u televize. Zakousnu se do voňavé dobroty a mým tělem projede slast.

"Jak to, že ho máš tak dobrej?" zeptám se a snažím se odhalit tajemství šéfakuchaře. Napekla jsem jich tolik, ale nikdy to nebyla taková lahoda. A to je mi jasné, že těstem nemlátil o linku, protože listové těsto válelo své listy několik měsíců v lednici a je velice pravděpodobné, že dobou použitelnosti už dávno prošlo.

"No já nevím," pokrčí rameny a skromně se usměje. Je tak dokonalý! "Že by ten rum?"

"Rum? Tys tam dal rum? Do štrůdlu?" nestačím se divit, a v ten okamžik mi lahodná vůně rumu pohladí jazyk. Ano rum, surovina, která dokáže jakoukoli buchtu povýšit o několik úrovní výš. Kromě závinu, tam bych ho v životě nedala.

"To je jasný že rum, vždyť ty přece říkáš, že bez rumu se nedá péct."

Ano má pravdu. Jsou to moje slova. Rum kupuju do buchet rovnou v litrových lahvích. Před každým pečením ochutnám, není-li zkažený, aby mé dílo nezničil. Dávám rum do bábovky, rumových koulí, do makovce i do Míša dezertu. Takový dort bez rumu se nedá jíst. A moje tiramisu, od doby, kdy jsem tam přestala lít amaretto a začala s rumem, je vyhlášené v celé naší rodině. Opravdu. Můj muž ho miluje.

"Jojo, to říkám," máš pravdu. Nohy mi podklesnou slabostí nad tím rumovým štrůdlem.

A tak jsem zjistila, že tajemství nejlepšího závinu musel objevit můj životní partner. Při pečení svého prvního štrůdlu využil nevědomky tajemnou sílu rumu a ta z něj udělala pana Pekaře. Odměnila jsem ho řádem Rumové pralinky, poklonila se jeho kreativitě, a odešla si ukrojit další kousek. Dva. Tři.

Autor: Zuzka Součková | sobota 17.3.2018 7:56 | karma článku: 41.29 | přečteno: 4005x

Další články blogera

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 3053 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 3229 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 43.03 | Přečteno: 3504 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 34.61 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 36.95 | Přečteno: 1408 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 760 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 1113 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – to není korektnost, to je lobotomie mozku!

Politická korektnost, kterou mnozí tak rádi bagatelizují (jako že je to pouhá slušnost a není na tom nic zlého), se projevuje ve všech nuancích dnešního života, jako kdyby šlo o virus, který požírá závity našeho mozku.

23.2.2020 v 8:46 | Karma článku: 37.21 | Přečteno: 1301 | Diskuse
VIP
Počet článků 279 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3243

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knihy fejetonů ze života: Běh života s úsměvem.

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...