Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Návod k použití aneb Lidi, vzpamatujme se!

21. 04. 2018 8:29:11
Koupili jste si v poslední době nějakou věc? Ano? A všimli jste si, jakou jste k tomu obdrželi knihu s názvem Návod k použití? Nemám na mysli elektroniku, kde návod má své oprávnění, ale třeba obyčejný hrnec.

S takovým hrncem, který si hospodyńka koupí, jistě umí zacházet. Vymyje ho, utře utěrkou a až bude potřebovat, zpění v něm na másle cibulku, petržel, celer, mrkev, přidá libeček, zalije vodou a osolí. Pak už jen nechá polévku bublat na kamnech. Já osobně ještě přidám feferonku, protože my to máme rádi ostré, a polévka za pár šupů může být za pár chvil servírovaná.

Žádná hospodyně nepotřebuje návod, jak má hrnec postavit na sporák, jak jej má vymývat a už vůbec tohle nepotřebuje v cizích jazycích včetně čínštiny, či jakéhosi jiného písma tvářící se jako rozsypaný čaj.

Já si tuhle zakoupila koloběžku. Naposledy jsem takovéhle přibližovadlo používala v pěti letech. Pak jsem přesedlala na bicykl a na něm jezdím dodnes. Koloběžku jsem se rozhodla zařadit do svého sportovního portfolia proto, že je to pohyb náročný, který posiluje dolní končetiny, horní končetiny, záda i břicho.

Přišla mi ohromná bedna. Natěšená jsem donutila manžela tohle přibližovadlo složit, pochopitelně nejpozději ihned. Trochu prskal, chtěl si po příchodu z práce zdřímnout a ne se zabývat mým krámem. Ale má úpornost byla nekonečná, tak aby už měl konečně klid, vrhnul se na to a během pár chvil ji složil - prostě propojil kola s řídítky a stupátkem, nainstaloval brzy, vyzkoušel ji a odešel na gauč. Energii určenou pro tento den vyplýtval na moje nesmyslné výmysly.

Já se hned převlékla do sportovního a zmizela uprostřed lesů. Tím, jak jsem jezdila vás nebudu unavovat, ale klidně si lehněte, je to dřina.

Po návratu domů jsem na stolku objevila "Návod k použití" velikosti sebraných spisů Aloise Jiráska! Jen tak pro zajímavost jsem do toho mrkla. Schválně, co se dozvím.

Bodů tam bylo nekonečné množství. Začínalo to jedničkou a končilo v nekonečnu.

Dozvěděla jsem se mimo jiné, že při nastupování musím koloběžku držet oběma rukama. Totéž i při jízdě. Také mě návod k použití nabádal, abych jezdila opatrně a vyhýbala se loužím. Tůdle, až naprší a uschne! Mimo jiné mi poradil, že mám mít jednu nohu na stupátku a druhou se odrážet. Je tu někdo, kdo by dokázal na koloběžce po rovině či do kopce jet jinak? Možná David Copperfield. Ale já o tom stejně pochybuju. Také jsem nabádaná, abych nejezdila potmě! Takových rad tam byla přehršel.

Pozor, návod je tištěn na křídovém papíru, velikosti A4 a spojen sešívačkou. Dostala jsem ho k mašině zdarma, nebo si to aspoň mohu myslet.

Přijde mi to jako plýtvání papírem, lesem a dělání blbců ze zákazníků.

Ale já vím, proč je to. Kdysi dávno mi vyprávěl kamarád právník zajímavou kauzu z Ameriky. Kdosi si zakoupil obytný vůz s automatem. A naboural. Soudil se z prodejcem, protože prý netušil, že když má auto s automatem, musí sedět za volantem a ne si vařit vzadu v obytné sekci kávu.

Také jste možná slyšeli ty šílené story, kdy majitel dal sušit mokrou kočku do mikrovlnné trouby a pak se soudil s prodejcem a výrobcem, že nikde nepsali, že se to nesmí.

A z těchto důvodů se všichni kryjí a u každého výrobku se snaží předvídat, co by s ním zákazník mohl udělat nekalého. Raději o tom píší v návodu, protože se nechtějí soudit. Koncový uživatel se musí dozvědět, že koloběžka se musí držet oběma rukama, že zvíře se do mikrovlnky nedává, že vysavač je na vysávání prachu a ne vody z bazénu, žárovka patří do svítidla, mýdlo je na mytí rukou a vylučování provádíme na toaletě (alespon většinou!), na televizní obrazovce nežehlíme prádlo a žehličku nepoužíváme místo míče.

Lidi, vzpamatujme se, používejme tu bouli, kterou máme na krku na přemýšlení, ne na nošení účesu.

Autor: Zuzka Součková | sobota 21.4.2018 8:29 | karma článku: 41.24 | přečteno: 3993x

Další články blogera

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 3053 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 3229 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 43.03 | Přečteno: 3504 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 930 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 1358 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 750 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – to není korektnost, to je lobotomie mozku!

Politická korektnost, kterou mnozí tak rádi bagatelizují (jako že je to pouhá slušnost a není na tom nic zlého), se projevuje ve všech nuancích dnešního života, jako kdyby šlo o virus, který požírá závity našeho mozku.

23.2.2020 v 8:46 | Karma článku: 37.18 | Přečteno: 1297 | Diskuse
VIP
Počet článků 279 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3243

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knihy fejetonů ze života: Běh života s úsměvem.

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...