Návod k použití aneb Lidi, vzpamatujme se!

21. 04. 2018 8:29:11
Koupili jste si v poslední době nějakou věc? Ano? A všimli jste si, jakou jste k tomu obdrželi knihu s názvem Návod k použití? Nemám na mysli elektroniku, kde návod má své oprávnění, ale třeba obyčejný hrnec.

S takovým hrncem, který si hospodyńka koupí, jistě umí zacházet. Vymyje ho, utře utěrkou a až bude potřebovat, zpění v něm na másle cibulku, petržel, celer, mrkev, přidá libeček, zalije vodou a osolí. Pak už jen nechá polévku bublat na kamnech. Já osobně ještě přidám feferonku, protože my to máme rádi ostré, a polévka za pár šupů může být za pár chvil servírovaná.

Žádná hospodyně nepotřebuje návod, jak má hrnec postavit na sporák, jak jej má vymývat a už vůbec tohle nepotřebuje v cizích jazycích včetně čínštiny, či jakéhosi jiného písma tvářící se jako rozsypaný čaj.

Já si tuhle zakoupila koloběžku. Naposledy jsem takovéhle přibližovadlo používala v pěti letech. Pak jsem přesedlala na bicykl a na něm jezdím dodnes. Koloběžku jsem se rozhodla zařadit do svého sportovního portfolia proto, že je to pohyb náročný, který posiluje dolní končetiny, horní končetiny, záda i břicho.

Přišla mi ohromná bedna. Natěšená jsem donutila manžela tohle přibližovadlo složit, pochopitelně nejpozději ihned. Trochu prskal, chtěl si po příchodu z práce zdřímnout a ne se zabývat mým krámem. Ale má úpornost byla nekonečná, tak aby už měl konečně klid, vrhnul se na to a během pár chvil ji složil - prostě propojil kola s řídítky a stupátkem, nainstaloval brzy, vyzkoušel ji a odešel na gauč. Energii určenou pro tento den vyplýtval na moje nesmyslné výmysly.

Já se hned převlékla do sportovního a zmizela uprostřed lesů. Tím, jak jsem jezdila vás nebudu unavovat, ale klidně si lehněte, je to dřina.

Po návratu domů jsem na stolku objevila "Návod k použití" velikosti sebraných spisů Aloise Jiráska! Jen tak pro zajímavost jsem do toho mrkla. Schválně, co se dozvím.

Bodů tam bylo nekonečné množství. Začínalo to jedničkou a končilo v nekonečnu.

Dozvěděla jsem se mimo jiné, že při nastupování musím koloběžku držet oběma rukama. Totéž i při jízdě. Také mě návod k použití nabádal, abych jezdila opatrně a vyhýbala se loužím. Tůdle, až naprší a uschne! Mimo jiné mi poradil, že mám mít jednu nohu na stupátku a druhou se odrážet. Je tu někdo, kdo by dokázal na koloběžce po rovině či do kopce jet jinak? Možná David Copperfield. Ale já o tom stejně pochybuju. Také jsem nabádaná, abych nejezdila potmě! Takových rad tam byla přehršel.

Pozor, návod je tištěn na křídovém papíru, velikosti A4 a spojen sešívačkou. Dostala jsem ho k mašině zdarma, nebo si to aspoň mohu myslet.

Přijde mi to jako plýtvání papírem, lesem a dělání blbců ze zákazníků.

Ale já vím, proč je to. Kdysi dávno mi vyprávěl kamarád právník zajímavou kauzu z Ameriky. Kdosi si zakoupil obytný vůz s automatem. A naboural. Soudil se z prodejcem, protože prý netušil, že když má auto s automatem, musí sedět za volantem a ne si vařit vzadu v obytné sekci kávu.

Také jste možná slyšeli ty šílené story, kdy majitel dal sušit mokrou kočku do mikrovlnné trouby a pak se soudil s prodejcem a výrobcem, že nikde nepsali, že se to nesmí.

A z těchto důvodů se všichni kryjí a u každého výrobku se snaží předvídat, co by s ním zákazník mohl udělat nekalého. Raději o tom píší v návodu, protože se nechtějí soudit. Koncový uživatel se musí dozvědět, že koloběžka se musí držet oběma rukama, že zvíře se do mikrovlnky nedává, že vysavač je na vysávání prachu a ne vody z bazénu, žárovka patří do svítidla, mýdlo je na mytí rukou a vylučování provádíme na toaletě (alespon většinou!), na televizní obrazovce nežehlíme prádlo a žehličku nepoužíváme místo míče.

Lidi, vzpamatujme se, používejme tu bouli, kterou máme na krku na přemýšlení, ne na nošení účesu.

Autor: Zuzka Součková | sobota 21.4.2018 8:29 | karma článku: 41.22 | přečteno: 3976x

Další články blogera

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 42.17 | Přečteno: 2748 | Diskuse

Zuzka Součková

Úchylák v bazénu

Chvilku si ho nevšímám, ale pak si uvědomuju, že plave za mnou. Když mě předplave, protože tak pomalu jako já asi neumí, počká si, a zase ho cítím za sebou. Začíná mi to být nepříjemné. Kouká mi na zadek, nebo co?

24.10.2018 v 19:28 | Karma článku: 27.27 | Přečteno: 2084 | Diskuse

Zuzka Součková

Předvolební slibování aneb Čeká nás zářná budoucnost?

Už je to tu zas. Předvolební sliby. Politici pevným přímým pohledem shlížejí na nás obyčejné občany ze svého piedestalu umístěného na každé volné ploše a slibují.

22.9.2018 v 9:15 | Karma článku: 28.82 | Přečteno: 850 | Diskuse

Zuzka Součková

Určeno rodičům pubertálních fracků: Jak přežít pubertu (návod)

Puberta je hormonálně podmíněný proces, na jehož konci je dosaženo pohlavní zralosti a schopnosti reprodukce. Tak hovoří věda. Laicky řečeno je puberta stav, kdy zúčastnění denně přemýšlejí nad vraždou, či sebevraždou.

1.9.2018 v 15:27 | Karma článku: 41.12 | Přečteno: 4583 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Já si, hergot, svůj porod nepamatuji

Největší chybou státu je to, že se nevěnuje velká pozornost složitému tématu - rodina. A ještě větší chybou je, že neexistuje žádný pořad, který by lidem sdělil, co je důležité pro vývoj jejich dětí, ale i jich samotných.

21.1.2019 v 15:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Olga Pavlíková

Nedostupné léčebné konopí

Obrací se mi žaludek, když čtu, že „...podle vládní výroční zprávy si desetitisíce pacientů kupují marihuanu levněji na černém trhu, kde lze pořídit gram za stovku, nebo si ji pěstují doma. Kouří ji a míchají z ní masti.

21.1.2019 v 13:59 | Karma článku: 16.31 | Přečteno: 224 | Diskuse

Libuše Palková

Správná ženská

Pod jedním blogem který nedávno vyšel s názvem Správnej chlap je ženská, položil jeden z diskutujících zásadní otázku, jak vlastně vypadá správnej chlap a správná ženská? Pokud vycházíme ze zmíněného blogu, tak odpověď ́ je zřejmá.

21.1.2019 v 12:21 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 817 | Diskuse

Pavel Kynčil

Ach ta matematika

Po 42 letech od střední školy jsme dostali od známých žádost o pomoc s vyřešením jednoho matematického příkladu, se kterým si nevěděli rady.

21.1.2019 v 11:44 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 826 | Diskuse

Petr Omelka

"Podraz" Roalda Amundsena a tragédie Roberta Scotta

Dne 18. ledna 1912 konečně dorazil kapitán Robert Scott na jižní pól. Dobrý pocit z toho ale neměl. Někdo ho totiž předběhl.

21.1.2019 v 10:24 | Karma článku: 19.87 | Přečteno: 861 | Diskuse
VIP
Počet článků 276 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3223

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knihy fejetonů ze života: Běh života s úsměvem.

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší

Najdete na iDNES.cz