Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Padesátiletá rebelka. Fakt?

9. 06. 2018 21:02:11
Když je jednomu padesát a víc, nedbá názoru okolí. Pro mě za mě, ať si kdo chce, co chce, říká. Mně je to fuk!

„Používáte vůbec oční krém?“ zeptala se kosmetička. Zadívala se na mě přísným pohledem, trošku se nahnula nad mé oční okolí, a s výrazem nespokojené učitelky mě přišpendlila do kosmetického lehátka.

Bylo mi krátce po třicítce, byla jsem mladá, krásná a byla jsem asi rebelka. Oční krém jsem nepoužívala, o jeho existenci neměla ponětí a nebýt kamarádky, která mě objednala, nikdy bych se v kosmetickém salónu neobjevila. Byla jsem na kosmetice poprvé (a naposledy!) ve svém životě a cítila jsem se v ten okamžik příšerně.

„Nepoužívám,“ špitla jsem jako zpráskaný pes. Mít ocas, tak ho stáhnu mezi nohy. Zrudnu celá, včetně kuřího oka na palci u nohy. Nepřiznala bych, ani kdyby mě mučila, že mám doma jenom jedno mazadlo. Používám ho na obličej, tělo, nohy, a když vržou dveře, přimáznu je s ním také. Mám-li hlad, mažu si ho na chleba. Ano, je to v té době (polovina devadesátých let) tolik zatracované sádlo.

„Nechápu, proč nepoužíváte krém na oční okolí,“ nadále se nad mým životním stylem pohoršuje a já nabývám dojmu, že mé oční okolí nevydrží do Vánoc (byl konec listopadu). Zastyděla jsem se. Hluboce. Od kosmetické poradkyně jsem odcházela nejen s vyčištěnými, původně ucpanými póry na nose - to jsem do té doby taky netušila, že mám. „To je strašný, jak máte ucpané ty póry!“ pokřižovala se ta nebohá udržovatelka mého zanedbaného obličeje.

Ale v mé kabelce se při odchodu ze salónu za ohromný peníz krčí miniaturní tubička krému na oční okolí.

Byl to tak silný zážitek, že jsem za oční krémy utrácela celý život téměř celoživotní úspory.

Pak mi jednoho dne, daleko po padesátých narozeninách tento krém došel. Při návštěvě drogerie jsem si na něj nevzpomněla, ani následující, ani další týden. A pak, jak už to v tomto věku bývá, se mi oční krém vykouřil z hlavy, a už jsem na něj ani nevzdechla.

Je to tak, už několik let žiju bez krému na oční okolí.

Opět, jako když mi bylo třicet, používám k promaštění pleti pouze jeden přípravek. Tak. A co se teď stalo? Jste zvědaví?

Nestalo se vůbec nic. Moje oční okolí dál žije. Je stejně rebelské jako já. Nepotřebuje speciální přípravek.

Rebelka jsem i co se týká vlasů.

„Kdo vás stříhá a barví?“ zeptala se kadeřnice s úsměvem na tváři, „máte pěknou barvu i střih.“ Vyzvídá, kdo a kde je konkurence.

„Já se barvím sama, a když mě navštíví dcera, tak se svěřím s nůžkami do jejích rukou. Je architektka,“ dmu se v kadeřnickém křesle pýchou.

„Sama? Dcera? Architektka?“ kadeřnici se podlomí nohy, orosí čelo a pro uklidnění si odskočí vedle do hospody na panáka. Když se vrátí, stejně jako kdysi kosmetička, se pokřižuje, chytne mě za vlasy a prohlásí, že není možné používat barvy z drogerie, páč jsou nekvalitní, vlasům škodí a vůbec... docházejí jí argumenty, tak se ještě se zmíní o tom, že nějaká architektka má navrhovat domy a ne stříhat vlasy mámě.

Jsem o mnoho let zkušenější, už mi nevadí, že nejdu s proudem a nenechám si jen tak něco nabulíkovat. Usměju se pod vousy - jasně, při pohledu do zrcadla si uvědomím, že si budu muset zase ten rašící knír oholit, to jí ale neřeknu, poslala by mě k lazebníkovi a také jí neřeknu, že si knír i nohy a ostatní chlupy holím bez použití pěny na holení, to už by to nebohé děvče asi nerozdýchalo a vynesli by ji nohama napřed - a myslím si své.

Tak si v poklidu rebeluju, a věřím, že kvalita mého života se mými neodbornými zásahy nesnižuje. Dovedu si představit, že výrobci speciální kosmetiky na každý kousek lidského těla ze mě nejspíš radost nemají, ale je mi to nějak jedno.

Autor: Zuzka Součková | sobota 9.6.2018 21:02 | karma článku: 36.70 | přečteno: 2221x

Další články blogera

Zuzka Součková

V ortopedické čekárně

Pravou berli postavím do rohu, vezmu za kliku, otevřu dveře. Nezapomenu zastrčit berli zpátky do podpaží a ladným skokokrokem se vsunu dovnitř. Čekárna je plná, ale jedna židle zasunutá v koutě na mě čeká. Ztěžka na ni dopadnu.

27.4.2019 v 19:48 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 3053 | Diskuse

Zuzka Součková

Jsem nemohoucí, ale bojuju

Klaním se před všemi, kteří mají jakýkoli handicap. Ať už někomu neslouží ruce, nohy, oči, uši, či nějaký tělesný orgán, vždycky je to problém. Mně momentálně podala výpověď ze služby pravá noha.

17.4.2019 v 12:48 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Zuzka Součková

Vytrácí se slušnost?

Scházím školní schodiště, proti mně se žene dětské stádo. Nedržet se zábradlí, ti malí predátoři by mě smetli. Někteří pozdraví.

25.3.2019 v 18:09 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 3229 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 43.03 | Přečteno: 3504 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 35.91 | Přečteno: 1252 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 723 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – to není korektnost, to je lobotomie mozku!

Politická korektnost, kterou mnozí tak rádi bagatelizují (jako že je to pouhá slušnost a není na tom nic zlého), se projevuje ve všech nuancích dnešního života, jako kdyby šlo o virus, který požírá závity našeho mozku.

23.2.2020 v 8:46 | Karma článku: 37.10 | Přečteno: 1283 | Diskuse
VIP
Počet článků 279 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3243

„V okamžiku, kdy jsem pochopila, že dokážu všechno, co si umanu, se můj život obrátil naruby. Životní zkušenosti mi ukázaly, že se nemusím brát vážně a s úsměvem jde všechno líp. Limity, které mám, si tvořím sama ve své hlavě a je jen na mně, jestli je překonám.“

 

Jsem autorkou knih:

Když se dáma rozběhne aneb Ani v padesáti není pozdě

Deník běžkyně v nejlepších letech s podtitulem Co vám o běhání nikdo neřekne,

a knihy fejetonů ze života: Běh života s úsměvem.

Když mi budete chtít něco sdělit, můžete napsat: zuzkasouckova@atlas.cz

 

Pokud se vám mé psaní líbí, navštivte také moji fb stránku, kde často glosuji běžné životní situace:

https://www.facebook.com/zuzkasouckovaspisovatelka/?pnref=lhc

Vaše vzkazy mne potěší

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...